لواشك
لواشك را از میوه های مختلف می توانید درست كنید و همینطور هم می توانید چند میوه را با هم مخلوط كرده و درست كنید. به این ترتیب كه میوه را بعد از اینكه شستید می گذارید درون قابلمه ایی می جوشانید به نوع میوه ایی كه استفاده می كنید مقدار اضافه كردن نمك فرق می كند. مثلاً لواشك آلو یا زرد آلو با لواشك انار مقدار نمكش فرق می كند ولی در هر صورت به ذائقه خودتان ارتباط دارد كه چقدر نمك اضافه كنید. میوه ها را كاملاً پخته و می گذارید كه له شوند بعد از درون صافی كه كمی سوراخهایش درشت باشد رد می كنید زیرا باید گوشت میوه كه له شده است از صافی رد شود. البته در مورد میوه هایی مثل انار كه دانه های ریزتری دارد باید صافی طوری باشد كه دانه ها از آن رد نشود. بعد درون ظر مورد نظر سیلفون پهن می كنید و از مایع لواشك به قطر 5/1 - 1سانتی متر درون ظرف روی سیلیفون می ریزید ظرف را كمی تكان تكان می دهید كه مایع درون ظرف كاملاً یكسان پخش شود. بعد سیلیفون دیگری را روی آن كشیده و می گذارید در آفتاب تا كاملاً خشك شود.
آیا تا بحال از خود پرسیده اید لواشك كه از تنقلات مورد علاقه بسیاری از نوجوانان بویژه دختر خانمهاست چقدر ارزش غذایی دارد؟ 
بد نیست بدانید لواشك در جاهای دیگر دنیا هم طرفداران دارد.
لواشك چیست؟ 
لواشك در واقع نوعی عصاره گرفته شده از میوه هاست كه متخصصان تغذیه به آن اكستراكت می گویند و با خشك كردن بدست می آید. 
خشك كردن از ساده‌ترین و متداول‌ترین روشهای نگهداری مواد غذایی است كه عمری به اندازه تمدن بشر دارد و امروزه در كشورهای مختلف به شكلهای گوناگون از روشهای سنتی تا الگوهای صنعتی انجام می شود. 
امروزه با توجه به توسعه صنایع غذایی روشهای تهیه لواشك هم تحول یافته و نمونه های نوین این محصول با نظارت بهداشتی كافی تولید می شود. 
بنابر این اگر دوستداران لواشك از محصولات بسته بندی شده كه با پروانه های بهداشتی تولید می شوند استفاده كنند/ دیگر لازم نیست نگران آلودگی آن باشند. 
اما آیا بهداشتی بودن لواشك و نداشتن آلودگی میكروبی به معنای این است كه مصرف آن خوب است ؟ آیا می توان مصرف لواشك را به افراد مختلف توصیه كرد؟ 
به نظر می رسد برای یافتن پاسخ این پرسش لازم است غیر از جوانب بهداشتی ارزشهای غذایی لواشك را بهتر بشناسیم. 
آیا لواشك مغذی است؟ 
گرچه این محصول خشك شده‌ از میوه های متنوع تولید می شود و با طعمهای مختلف از بازار مصرف خوبی در ایران برخوردار است اما حقیقتا تاكنون كارهای علمی و پژوهشی چندانی برای ارزیابی ارزش غذایی آن صورت نگرفته است. 
دكتر حسینی متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در پاسخ به این سوال كه مواد مغذی لواشك چیست و ارزش تغذیه ای آن تا چه حد است گفت : غیر از نمك كه برای جلوگیری از فاسد شدن انواع لواشك های صنعتی به مقدار زیاد به آنها اضافه می شود و از معایب این ماده غذایی محسوب می شود ریزمغذی های مفید و برخی ویتامینها در لواشك به میزان خوبی وجود دارد و چون ماده اولیه لواشك انواع میوه هاست بنابر این مصرف آن تا حدی فواید میوه را دارد و به مصرف پفك یا چیپس ترجیح دارد.
این متخصص تغذیه نداشتن كالری بالا را مزیت دیگر لواشك به عنوان یك خوراكی بین غذاها دانست و گفت مصرف شیرینی ها و چیپس و مواد مشابه همگی به علت كالری بالا چاقی در پی دارند كه خوشبختانه این مشكل با لواشك بروز نمی كند. 
آیا لواشكهای صنعتی استاندارد است ؟ 
در زمینه كیفیت لواشك تاكنون پژوهشهای معدودی انجام شده كه یكی از جامع ترین آنها اولین طرح تحقیقاتی صنعت لواشك كشور با هدف بررسی كیفیت لواشكهای تهیه شده از سیب است. در این تحقیق راههای بهینه‌سازی و بهبود ارزشهای غذایی این نوع لواشك با توجه به تاثیر مستقیم شرایط خشك كردن و تغلیظ مطالعه شد و با استفاده از دستگاههای هموژنایزر و هواگیر تمام ویژگیهای مختلف فیزیكی ، شیمیایی ، تغذیه‌ای و میكروب شناختی نمونه های مختلف استاندارد شدند. 
اما درباره دیگرانواع لواشك تاكنون مطالعه ای در كشورمان صورت نگرفته و در پژوهش جامع روی لواشك سیب هم استاندارد مواد مغذی آن بررسی نشده است. 
لواشكها با هم چه فرقی دارند ؟ 
دكترحسینی معتقد است چون لواشك نوعی عصاره تغلیظ شده میوه هاست خواص آن را بایدبا توجه به میوه اولیه شناخت. 
در این زمینه جالب است بدانیم لواشك آلو برای درمان یبوست مفید است و لواشك سیب اثر عكس دارد. 
لواشك زغال اخته هم با توجه به مواد ضد میكروبی خود می تواند در پیشگیری از عفونتهای ادراری در خانمها مفید واقع شود. 
خلاصه آن كه گرچه لواشك را اغلب افراد وقتی هوس می كنند با میل و اشتها می خورند ولی باید قبل از میل كردن آن به بهداشتی بودن و خواص غذایی آن هم توجه داشته باشند

قره قروت 
▪ این فرآورده محصول جانبی در تولید ماست چكیده است. برای تهیه قره قورت معمولاً آب ماست را (بخشی از ماست را كه هنگام تغلیظ از آن جدا می شود) به وسیله ی حرارت تغلیظ نموده و بسته بندی می كنند. این محصول بسیار ترش مزه بوده و به عنوان چاشنی همراه غذاهای مختلف مصرف می شود. 

روش خانگی
ابتدا دوغ را جوشانده تا آن قدر غلیظ شود كه به رنگ قهوه ای برسد. البته می توان آب ماست را با حرارت ملایم جوشاند تا سیاه شود و سپس آن را روی پلاستیك پهن كرد تا سفت شود.
روش تهیه قره قروت از دوغ 
دوغ ترش شده را در مشك می‏ریزند تا تمام چربی آن كه كره می‏باشد جدا گردد. بعد باقیمانده دوغ را می‏جوشانند تا غلیظ شود، سپس آن را روی پارچه صاف می‏كنند تا آب آن گرفته شود و باقیمانده را كه روی پارچه مانده است، به صورت گلوله یا بیضی یا استوانه در آورده، می‏گذارند تا خشك گردد و نام آن را كشك می‏گذارند.
آب چكیده از پارچه را با كمی شیر مخلوط كرده و بعد می‏جوشانند تا جسمی سرخ رنگ و ترش مزه كه قراقروت نام دارد به دست آید. نام این محصول قراقروت، قره قروت و ترف سیاه است. 

قره‌ قوروت یكی از فرآورده‌های فرعی شیر است كه به روش سنتی از كشك به دست می‌آید. در 100 گرم قره‌ قوروت 240 كالری انرژی نهفته است كه می‌تواند جزئی از انرژی مفید مورد نیاز روزانه ما را تامین كند. قره قوروت دارای تركیباتی نظیر پروتئین، كربوهیدرات و درصدی چربی است. پروتئین موجود در این فرآورده نقش ساختاری و استحكامی در تمامی بخش‌های بدن بویژه عضلات داشته و مهم‌ترین عامل ایجادكننده رشد بدن است.
قند آن نیز از نوع لاكتوز بوده و از بهترین قندهای شناخته شده طبیعی است كه انرژی آن از قند معمولی كمتر است.

این قند طی فرآیند تولید محصول شكسته شده و به قند ساده‌تر تبدیل شده، بنابراین برای كسانی كه به لاكتوز شیر حساسیت دارند مضر نیست. از مهم‌ترین خواص این محصول درصد اندك چربی آن است كه آن را به محصول رژیمی برای افراد با اضافه وزن و چربی بالا تبدیل كرده است. ویتامین d در این محصول علاوه بر جذب كلسیم و ایجاد تعادل كلسیم و فسفر در بدن از سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌كند. وجود كلسیم آن نیز در تنظیم رشد و تقسیم سلول‌های پوششی لوله گوارش، كاهش پوكی و نرمی استخوان، خصوصا در خانم‌های یائسه و افزایش استحكام دندان‌ها و استخوان‌ها در كودكان و نوجوانان در حال رشد موثر است و به تعادل ضربان قلب كمك می‌كند و املاح و مواد مغذی دیگر آن نیز در فعال‌سازی آنزیم‌ها و ویتامین‌ها و نیز مقاومت بدن در برابر بیماری‌های عفونی نقش موثری دارند. قره ‌قوروت به علت داشتن اسیدهای آلی، ضدعفونی‌كننده دستگاه هاضمه است چرا كه از رشد، نمو و تكثیر باكتری‌های مضر جلوگیری می‌كند. اگر قره‌ قوروت كشك را نگیرند، میزان اسید لاكتیك و كلسیم كشك بیشتر و مزه آن ترش‌تر خواهد بود و از مواد معدنی بالاتر خصوصا كلسیم بیشتری غنی خواهد بود. در 100 گرم كشك خشك نیز 375 كالری و در یك قاشق غذاخوری آن 60 كالری انرژی نهفته است. كشك به علت آن كه از غنی‌ترین منابع پروتئینی است محیط مناسبی برای رشد و ازدیاد میكروارگانیسم‌های مختلف است. بنابراین باید آن را در یخچال نگهداری كرد.

توصیه‌
1- نظر به این كه امروزه به منظور ایجاد طعم و اثر ویژه، جلوگیری از نشو و نموی برخی میكروب‌ها و همچنین افزایش مدت ماندگاری فرآورده‌هایی نظیر كشك و قره‌ قوروت از درصد بالای نمك استفاده می‌كنند، این عامل منجر به مضر شدن این گونه محصولات برای افراد با فشار خون بالا و بیماران قلبی عروقی شده و عاملی جهت ایجاد التهابات بدنی و تحریكات عصبی خواهد شد. لذا مصرف این‌گونه محصولات را به چنین افرادی توصیه نمی‌كنیم.

2- هم‌اكنون برخی از قره‌ قوروت‌ها به صورت سنتی و در شرایط غیربهداشتی تهیه و بسته‌بندی می‌شوند و استفاده از فرآورده‌های غیرپاستوریزه و آلوده منجر به بروز بیماری‌های گوارشی و مسمویت‌های حاد خواهد شد.

3- هنگام خرید چنین محصولاتی حتما به تاریخ تولید، انقضا و خصوصا پروانه بهداشت آن توجه كنید.

4- زیاده‌روی در مصرف این فرآورده را به دلیل آن كه ترش و اسیدی بوده و منجر به ضعف عمومی بدن می‌شود توصیه نمی‌كنیم